20-21 квітня 2018 року у Одеській області за сприяння Болградської міської ради на базі виноградників ТОВ «Агротранс», міні-заводу з виробництва брикетів з біомаси ТОВ «Ізмаїльська виробнича компанія» у с. Кам’янка Ізмаїльського району та об’єктів соціальної сфери м. Болград реалізовано демонстраційний проект із енергетичного використання виноградної лози. Захід організовано компанією НТЦ “Біомаса” спільно з Асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу» у рамках проекту «uP_running – Стале використання деревної біомаси від обрізки і викорчовування багаторічних сільськогосподарських насаджень», що фінансується програмою досліджень та інновацій Європейського Союзу Горизонт 2020.

Напрямок енергетичного використання виноградної лози викликав неабиякий інтерес у місцевої громади, включаючи і представників бізнесу, з огляду на те, що Болградський район є лідером за площами виноградників у Одеській області. Так, у районі зосереджено близько 21% від загальних по області площ насаджень винограду у плодоносному віці у сільськогосподарських підприємствах. Під час щорічної обрізки з кожного гектару виноградників формується від 2,2 до 4,4 т виноградної лози, яка за паливними характеристиками подібна до деревини. У 2015 р. площа насаджень винограду у плодоносному віці тільки у сільськогосподарських підприємствах становила 3840 га, а річний економічний енергетичний потенціал обрізок з цих плантацій за оцінками експертів ГО «Агентство з відновлюваної енергетики» складав 5167 т умовного палива. Наразі наявні ресурси цієї біомаси не використовуються, лозу збирають на купи поблизу виноградників та спалюють.

У перший день демонстраційного проекту були проведені технологічні операції заготівлі виноградної лози та її переробки у паливні брикети. У виноградниках поблизу м. Болград здійснена ручна обрізка винограду, а лоза, відповідно до усталеної практики, виштовхана трактором з рядів та укладена на зберігання у купи. Пробна партія минулорічної виноградної лози перевезена на пілотний для півдня Одеської області біопаливний міні-завод у с. Кам’янка Ізмаїльського району для переробки у два види твердих біопалив: тріску та брикети. Міні-завод є модельним підприємством, на якому місцевими ентузіастами відпрацьовані технології брикетування різних видів місцевої біомаси, включаючи і виноградну лозу. Слід зазначити, що виноградна лоза – специфічна сировина для брикетів, яка потребує особливого обладнання для подрібнення перед брикетуванням. Після подрібнення частину тріски відібрали для спалювання, тоді як решту переробили на ударно-механічному пресі продуктивністю 350 кг/год у брикети типу NIELSEN. Біопаливо упакували у мішки та перевезли до м. Болград.

На другий день, за участі представників місцевої громади, біопалива із виноградної лози були спалені на об’єктах соціальної сфери м. Болград, зокрема, тріска – у твердопаливній котельні дитячого садочку, а паливні брикети – у котлі центру первинної медико-санітарної допомоги. Пробне спалювання у існуючих твердопаливних котлах на практиці підтвердило хороші паливні характеристики біопалив з виноградної лози.

Кращі європейські практики ланцюгів енергетичного використання деревини від обрізок та викорчовування багаторічних сільськогосподарських насаджень, акумульовані проектом uP_running, разом із ентузіазмом та досвідом представників місцевої громади створюють можливості для запровадження сучасних технологій збирання, переробки виноградної лози у тверді біопалива та їх використання у системах теплозабезпечення. А це сприятиме реалізації енергетичної політики м. Болград відповідно до прийнятого міською радою у кінці 2017 р. «Плану дій сталого енергетичного розвитку і клімату до 2030 року міста Болград».